Oficjalna strona Klubu

W poszukiwaniu śniegu

W poszukiwaniu śniegu

W sobotę, 12 grudnia ponad trzydziestoosobowa grupa turystyczna wyruszyła ze Lwowa w kierunku Sławska. Skład uczestników naszej wyprawy wzbogacili harcerze ze lwowskich drużyn. Cieszyliśmy się też z obecności rodzin z dziećmi, które z niecierpliwością czekały na górską przygodę. Warto zaznaczyć, że najmłodszym uczestnikiem tego wyjazdu był 3-letni Adaś.

Miejsce wyjazdu wybrane zostało nieprzypadkowo. Sławsko przed wojną było nazywane Zakopanem Bieszczadów Wschodnich, a piękne tereny, niedaleko od Lwowa, przyciągały narciarzy. Konkurencję stanowiła tylko Worochta w Czarnohorze.

Przy okazji tego wyjazdu chcieliśmy przypomnieć zasługi powstałego w 1907 r. we Lwowie Karpackiego Towarzystwa Narciarskiego, które wniosło szczególny wkład w turystyczne zagospodarowywanie Karpat Wschodnich i Bieszczadów. Pierwsze zjazdy o charakterze wyczynowym odbyły się w Sławsku 14 marca 1909 roku wraz z Akademickim Klubem Turystycznym, Wisłą Kraków, Czarnymi Lwów i Pogonią Lwów – założycielem krótko istniejącego Polskiego Związku Sportowego. W roku 1912 KTN liczył 221 członków.

Na wniosek Zygmunta Klemensiewicza i Romana Kordysa w Sławsku zbudowano schronisko, niestety zostało one spalone przez wojska rosyjskie w 1915 r. Latem 1922 przystąpiono do jego odbudowy. Schronisko miało 134 m2 powierzchni użytkowej i 56 miejsc noclegowych. W 1923 roku w Sławsku KTN urządziło na zlecenie PZN IV Związkowe Mistrzostwa Polski w narciarstwie. W zimie kursował tu niedzielny pociąg ze Lwowa, mający w swoim składzie specjalny wagon dla narciarzy.

Ze Sławska prowadziły narciarskie trasy na Trościan /1325 m/, Zielony Wierch /1000 m / i Wysoki Wierch /1245 m/. Właśnie ten ostatni szczyt był celem naszej wyprawy. 20-minutowy wjazd wyciągiem krzesełkowym pod szczyt Wysokiego Wierchu pozwolił podziwiać przybyłym turystom piękno Bieszczad Wschodnich. Prawdziwą nagrodą dla nas była piękna panorama morza chmur, z którego wyłaniały się szczyty pasma górskiego. Korzystając z dobrej pogody, zrobiliśmy wycieczkę grzbietem Wysokiego Wierchu w kierunku Czarnej Rzepy. Po drodze udało nam się znaleźć zaśnieżone polany, które zaimponowały naszym najmłodszym uczestnikom.

Po zejściu z Wysokiego Wierchu do wioski Wołosianka na uczestników wyprawy czekał grill. Przy poczęstunku konsul RP Rafał Kocot oraz prezes Pogoni Lwów Marek Horbań podsumowali rok turystyczny. Z niecierpliwością czekamy na kolejne wyprawy.

Projekt ożywiania „Przedwojennych tradycji turystycznych” dawnego  Głównego Szlaku Karpackiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego jest  realizowany przez Lwowski Klub Sportowy Pogoń, Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie) oraz Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej  we Lwowie.

 

Zdjęcia: Marian Wołoszyn/Marek Horbań

Projekt współfinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach wsparcia Polonii i Polaków za granicą.