Oficjalna strona Klubu

108 lat temu został uroczyście otwarty stadion lwowskiej Pogoni

108 lat temu został uroczyście otwarty stadion lwowskiej Pogoni

W tym dniu 108 lat temu został uroczyście otwarty stadion lwowskiej Pogoni, któremu w późniejszych latach nadano imię Marszałka Polski Edwarda Śmigłego-Rydza. W dniu tym odbył się mecz towarzyski, w którym Pogoń Lwów pokonała Cracovię 3-1.

Dziś obiekt ten nie istnieje, a na jego miejscu znajduje się plac należący do wojsk lądowych.

Od 12 lat odrodzona Pogoń Lwów marzy o własnym obiekcie sportowym, jednak mimo wielu otrzymanych obietnic nie zostały one do dziś zrealizowane.

Tak o otwarciu stadionu we Lwowie pisał: Illustriertes Österreichisches Sportblatt w roku 1913.

Uroczyste otwarcie boiska klubu sportowego Pogoń we Lwowie

 

Relacja z meczu w wiedeńskim tygodniku Illustriertes Österreichisches Sportblatt

Istniejący od siedmiu lat Lwowski Klub Sportowy „Pogoń” uczynił w swoim rozwoju znaczny krok naprzód. 1 maja b. r. zostało bowiem otwarte w uroczysty sposób własne boisko klubu. Dzięki przychylności tutejszej gminy otrzymał klub w poprzednim roku rozległy, przylegający do toru wyścigowego plac, który został właśnie przekazany graczom po uprzednim wyrównaniu i wybudowaniu trybuny z 300 miejscami siedzącymi i 14 lożami.

Uroczystego poświęcenia dokonał biskup Bandurski, po czym przemówił jeden z założycieli klubu, dr Piasecki. Później głos zabrał wiceburmistrz dr Stahl i liczni delegaci zaprzyjaźnionych klubów. Kapitan „Pogoni” otrzymał od klubów „Czarnych” i „Cracovii” wieniec oraz piękny proporzec.

Następnie rozpoczął się mecz między Pogonią a Cracovią, który wzbudził zainteresowanie bardzo licznej publiczności.

Ogólnie przewidywano zwycięstwo Cracovii jako technicznie lepiej przygotowanej. Gra przyniosła jednak przyjemne zaskoczenie dla zwolenników Pogoni, bowiem zakończyła się wynikiem 3:1 na korzyść Lwowian.

Grająca żywo drużyna Pogoni na ogół była w natarciu, jednak Cracovia zaprezentowała dużą sprawność w obronie. Steifer z zespołu gospodarzy dał się poznać jako znakomity bramkarz. Funkcję sędziego pełnił p. Zachei z Krakowa.

Wieczorem odbył się bankiet w restauracji Zakopane.

Źródło: Illustriertes Österreichisches Sportblatt (oryginalnie w języku niemieckim) nr 19 z 10 maja 1913