Oficjalna strona Klubu

Polacy z Ukrainy na XIII Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych

Polacy z Ukrainy na XIII Światowych Zimowych Igrzyskach Polonijnych

Dwa brązowe medale zdobyli Polacy z Ukrainy podczas XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych, które odbywały się w dniach 25 lutego – 3 marca w Krynicy Zdroju. Organizatorem imprezy jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, dzięki wsparciu Senatu RP. Honorowy patronat objął prezydent RP Andrzej Duda.

Do Krynicy przyjechało ponad 600 zawodników z 24 krajów, którzy rywalizowali w takich dyscyplinach jak: narciarstwo alpejskie, biegowe, snowboard, hokej, wielobój łyżwiarski czy nordic walking. Najwięcej uczestników przybyło z Litwy (125 osób), Czech (94) i Białorusi (69). Ukrainę reprezentowało 22 osoby.

Uczestników XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych, ze sceny krynickiej pijalni wód, powitali marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński i marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

– To wspólnota 20 milionów ludzi, którzy czują więź z Polską. Senat, ale także i Sejm pracują nad tym, aby ta więź była mocniejsza. Budujemy mosty, a jednym z tych mostów jest również działalność sportowa – zaznaczył marszałek Karczewski. – Życzę wam, abyście rozmawiając ze sobą, budowali wspólnotę sportowców, ale także wspólnotę Polaków, wspólnotę nas wszystkich. Polonia jest dla nas niezwykle istotna, będziemy zawsze o was pamiętać i was wspierać – podsumował marszałek Senatu RP.

– Witajcie w domu! Życzę wam, aby ten pobyt w Krynicy był dla was pięknym przeżyciem. Życzę również, abyście wyjeżdżając z Polski za kilka dni, kolejny raz poczuli w swoich sercach dumę z bycia Polakiem – zwrócił się do Polonii i Polaków z całego świata Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

W uroczystości otwarcia Igrzysk wzięli udział również wiceprzewodniczący senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą senator Artur Warzocha, szef Kancelarii Senatu RP Jakub Kowalski, przewodniczący Rady Krajowej Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” minister Henryk Kowalczyk, burmistrz Krynicy Dariusz Reśko, wiceprezes TVP Maciej Stanecki. Środowisko Polaków z Ukrainy reprezentowała Emilia Chmielowa, prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie.

Po zakończeniu części oficjalnej wszystkich poniosły rytmy zespołu Sound’n’Grace oraz Mateusza Ziółko i Filipa Lato.

Oprócz czterech dni zmagań, uczestnicy igrzysk mogli również uczestniczyć w imprezach kulturalnych, koncertach, spotkaniach  z olimpijczykami.

Imprezą towarzyszącą igrzyskom był bieg poświęcony pamięci Żołnierzy Wyklętych. 1 marca w uroczystym biegu ulicami Krynicy Zdroju biegli wspólnie Polacy rozsiani po całym świecie, oddając hołd tym, którzy poświęcili swoje życie dla niepodległości Polski.

W końcowej klasyfikacji medalowej nie było mocnych na Polaków z Czech, którzy zgromadzili 21 złotych, 11 srebrnych i 17 brązowych medali. Na drugim miejscu uplasowała się reprezentacja Polaków z Litwy (14 złotych, 18 srebrnych, 12 brązowych), na trzecim zaś Polacy z Białorusi (12 – 11 – 15). Polacy z Ukrainy z dwoma brązowymi medalami uplasowali się na 15 miejscu. Zdobyli je Polacy z Żytomierszczyzny.

Polaków ze Lwowa reprezentowała 8-osobowa ekipa z Pogoni Lwów na czele z prezesem Markiem Horbaniem.

– W Zimowej Światowej Olimpiadzie Polonijnej lwowska Pogoń wzięła udział po raz pierwszy. Nasza klubowa reprezentacja składała się z amatorów, którzy uczestniczą w formującej się sekcji turystycznej klubu. To młodzież reprezentująca też inne polskie organizacje takie jak – Rodzina Rodzin, Radio Lwów, Kurier Galicyjski, Klub Polskich Stypendystów no i oczywiście Pogoń. Niestety do Lwowa wróciliśmy bez medali olimpijskich. Chociaż w walce o nie byliśmy bardzo blisko. Czwarte miejsce w narciarstwie, szóste w snowboardzie oraz pierwsza dziesiątka w slalomie gigancie i nordic walking. Jednak nie opuszczamy głów i wierzymy, że już za rok na Letnich Igrzyskach Olimpijskich znacznie ulepszymy nasze wyniki – podsumował Marek Horbań.

Prezes LKS Pogoni Lwów podziękował organizatorom imprezy za możliwość udziału w igrzyskach. – W imieniu Lwowskiej Pogoni pragnę serdecznie podziękować Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” za świetną organizację XIII Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych oraz całej Polonijnej Rodzinie Olimpijskiej za wspaniale spędzony czas. Dziękuję również Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie, który umożliwił nasz wyjazd do Krynicy – podsumował prezes Horbań.

Podczas uroczystości na Zamku Królewskim na Wawelu Lwowski Klub Sportowy „Pogoń” został wyróżniony dyplomem 100-lecia Odzyskania Niepodległości Polski „w dowód uznania za odtwarzanie pięknych sportowych tradycji w mieście Lwowie”. Dyplom na ręce Marka Horbania, prezesa Pogoni Lwów, wręczył prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

– W imieniu Lwowskiego Klubu Sportowego „Pogoń Lwów” serdecznie dziękuję za to wyróżnienie. Odbieram je jako świadectwo tego, że nasza działalność skierowana ku odrodzenia polskiego sportu we Lwowie jest ważna dla Polaków w kraju i za jego granicą. W imieniu klubu dziękuję Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska”, Polskiemu Komitetu Olimpijskiemu oraz Senatowi Rzeczypospolitej Polskiej za wsparcie i możliwość uczestniczenia w tak ważnej dla Polaków imprezie sportowej – powiedział odbierając nagrodę Marek Horbań.

Ważnym akcentem obchodów 100-lecia Niepodległości Polski był przygotowany na tę uroczystość apel przedstawicieli organizacji polonijnych do Polonii na całym świecie, który został złożony na ręce przedstawicieli Senatu RP. Oto jego treść:

APEL PRZEDSTAWICIELI ORGANIZACJI POLONIJNYCH DO POLONII NA CAŁYM ŚWIECIE

W odpowiedzi na apel marszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej Stanisława Karczewskiego, wystosowany do Polonii, my – przedstawiciele tej części narodu, która żyje poza granicami Polski – zgromadzeni na Wawelu, w miejscu, gdzie bije serce naszego narodu, gdzie znaleźli miejsce swego wiecznego spoczynku władcy i twórcy wielkości Rzeczypospolitej, zwracamy się do wszystkich rozsianych po świecie rodaków, aby w roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości dołożyli sił i starań, by był to czas wielkiego święta, przywołującego pamięć o dniach powrotu pomiędzy wolne i samostanowiące narody i ludziach, dzięki którym Polska, jako suwerenny byt państwowy, zaistniała na mapie świata.

Pragniemy, aby każdy z nas był ambasadorem broniącym jej dobrego imienia i głoszącym prawdę o wspaniałej historii Rzeczpospolitej – wspólnym domu wielu kultur i religii, w którym wolność wyznania, demokracja i niezawisłe sądy panowały wówczas, gdy Europa pogrążała się w absolutyzmie.

Głęboko wierzymy, że dzięki temu każdego Polaka żyjącego za granicą silniejsze więzy połączą ze wspólnotą budującą Polskę taką, jaką wymarzyli nasi przodkowie – wolną, podmiotową, sprawiedliwą i bezpieczną, wyrastającą z chrześcijańskich fundamentów Europy.

Apelujemy do wszystkich Polaków, aby pamiętali, że naszym wspólnym narodowym dziedzictwem – obecnym we wszystkich epokach niełatwej polskiej historii – było, jest i będzie umiłowanie wolności.

Podpisali:

Tadeusz Pilat – Europejska Unia Wspólnot Polonijnych
Teresa Berezowski – Rada Polonii Świata
Frank Spula – Kongres Polonii Amerykańskiej
Bożena Kamiński – Kongres Polonii Amerykańskiej
Jolanta Tatara – Kongres Oświaty Polonijnej
Waldemar Tomaszewski – Akcja Wyborcza Polaków na Litwie – Związek Chrześcijańskich Rodzin
Emilia Chmielowa – Federacja Organizacji Polskich na Ukrainie
Andżelika Borys – Związek Polaków na Białorusi

Eugeniusz Sało

Fot. Eugeniusz Sało, Eugeniusz Wołoszyn, archiwum Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”, archiwum LKS „Pogoń Lwów”