Oficjalna strona Klubu

Akademia Piłkarska 21 zdobywcą Pucharu Prezesa Pogoni Lwów

Akademia Piłkarska 21 zdobywcą Pucharu Prezesa Pogoni Lwów

Juniorzy Akademii Piłkarskiej 21 z Krakowa wygrali „Turniej Dwóch Miast o Puchar Prezesa LKS Pogoni Lwów – Armada Cup 2018” w piłce nożnej. W drodze po puchar pokonali Garbarnię Kraków, Hałyczynę Lwów, Ruch Winniki, Pogoń Lwów oraz Wisłę Kraków. Turniej odbył się 3 maja na stadionie w Winnikach k. Lwowa.

Wojciech Skwarczyński, trener Akademii Piłkarskiej 21 z Krakowa zaznaczył, że jego drużyna przyjechała z nastawieniem na dobrą zabawę, ale jest zadowolony ze zdobycia pucharu. – Jestem bardzo dumny, że po podróży, która trwała siedem godzin oraz zwiedzaniu Lwowa, udało nam się wygrać turniej, który został zorganizowany na wysokim poziomie, a nasz zespół zmierzył się z mocnymi drużynami ze Lwowa i Krakowa – podsumował szkoleniowiec rocznika 2008/2009.

Podczas oficjalnego otwarcia turnieju juniorskie zespoły z Krakowa i Lwowa przywitał prezes Pogoni Lwów Marek Horbań, który podziękował sponsorom turnieju m.in.: ArmadaFinanse, CLS Kraków, Bank Spółdzielczy, Idea Bank oraz za wsparcie Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie i Lwowskiej Radzie Miejskiej, a także kibicom, rodzicom piłkarzy i wolontariuszom.

W turnieju wzięli udział po trzy drużyny ze Lwowa (Pogoń, Hałyczyna i Ruch) oraz Krakowa (Wisła, Garbarnia i Akademia Piłkarska 21). Każda drużyna zagrała z każdą 10 minutowy mecz, a najlepsza zdobyła Puchar Prezesa LKS Pogoni Lwów.

Statuetkę najlepszego zawodnika turnieju otrzymał Danyło Banach z Ruchu Winniki. Najlepszym bramkarzem został Oskar Kwater z Akademii Piłkarskiej 21, a królem strzelców – Aleksander Szydło z Akademii Piłkarskiej 21.

Piłkarze wszystkich drużyn, biorących udział w turnieju, otrzymali z rąk Piotra Dunina-Suligostowskiego, wieloletniego prezesa Wisły Kraków oraz Mirosława Szymkowiaka, byłego piłkarza Reprezentacji Polski, pamiątkowe medale i upominki.

– Najważniejszym jest uśmiech tych dzieciaków. My robimy bardzo dużo takich turniejów w Krakowie. Nie liczą się miejsca, tylko aby dzieci się dobrze bawiły. Widząc radość na twarzy tych dzieci, jest to największa radość dla trenerów i rodziców. Mamy nadzieję, że za rok się uda i te drużyny przyjadą do nas do Polski i będą mogły zobaczyć Kraków – powiedział Mirosław Szymkowiak, były piłkarz reprezentacji Polski oraz Wisły Kraków.

Puchar Prezesa LKS Pogoni Lwów wręczył drużynie Akademii Piłkarskiej 21 Marek Horbań. – Tym razem zwyciężyła drużyna Akademii Piłkarskiej 21 z Krakowa. W naszym turnieju są zwycięzcy, ale nie ma zwyciężonych. Każda z drużyn otrzymała pamiątkowe medale, upominki i gadżety od sponsorów. W pamięci każdego dziecka pozostaną pozytywne emocję i wrażenia. Na pewno w najbliższym czasie zmierzymy się z krakowskimi drużynami w Krakowie lub we Lwowie – podsumował Marek Horbań, prezes LKS Pogoni Lwów.

Po zakończeniu turnieju drużyny Wisły Kraków, Garbarni Kraków, Akademii Piłkarskiej 21 oraz Pogoni Lwów udały się na Cmentarz Łyczakowski, gdzie złożyły wieńce przy grobowcu rodziny Stefczyków, Edmunda Cenara, ojca chrzestnego lwowskiej piłki nożnej oraz na Cmentarz Obrońców Lwowa. Przy Pomniku Chwały profesor Zdzisław Bednarek z Krakowa opowiedział młodym piłkarzom o historii Orląt Lwowskich.

Przypomnijmy, że w ramach turnieju 2 maja w Parku Stryjskim juniorzy reprezentacji Lwowa i Krakowa rozegrali towarzyski mecz, nawiązując do pierwszego meczu piłki nożnej na ziemiach polskich. Mecz zakończył się bezbramkowym remisem 0:0.

Wyniki meczy „Turnieju Dwóch Miast o Puchar Prezesa LKS Pogoni Lwów – Armada Cup 2018”:
Pogoń Lwów – Ruch Winniki (0:1)
Wisła Kraków – Garbarnia Kraków (4:1)
Akademia Piłkarska 21 Kraków – Hałyczyna Lwów (5:0)
Garbarnia Kraków – Pogoń Lwów (0:3)
Ruch Winniki – Hałyczyna Lwów (2:1)
Wisła Kraków – Akademia Piłkarska 21 (1:1)
Pogoń Lwów – Hałyczyna Lwów (3:0)
Garbarnia Kraków – Akademia Piłkarska 21 (1:2)
Ruch Winniki – Wisła Kraków (1:1)
Akademia Piłkarska 21 – Pogoń Lwów (4:0)
Hałyczyna Lwów – Wisła Kraków (0:6)
Garbarnia Kraków – Ruch Winniki (0:4)
Pogoń Lwów – Wisła Kraków (0:1)
Akademia Piłkarska 21 – Ruch Winniki (3:0)
Hałyczyna Lwów – Garbarnia Kraków (2:3)

Tabela końcowa:
1. Akademia Piłkarska 21 Kraków
2. Wisła Kraków
3. Ruch Winniki
4. Pogoń Lwów
5. Hałyczyna Lwów
6. Garbarnia Kraków

Eugeniusz Sało

Fot. Eugeniusz Sało