Kupując rower warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które są w stanie sprawić, że od jazdy na rowerze nie będziesz otrzymywać zadowolenia lub odwrotnie będą stwarzać komfort, który spowoduje, że rower stanie się twoim podstawowym transportem.
Podstawowa część roweru, która będzie miała znaczący wpływ na komfort jazdy to oczywiście rama roweru. Przy wyborze roweru a właściwie ramy należy zwrócić uwagę na jej wysokość, dbałość o bezpieczeństwo miękkich części ciała raczej powstrzyma cię od kupna zbyt wysokiej ramy.
wysokość ramy wybieramy w sposób następujący:
Stań nad górną rurą ramy i unieś ramę tak by rura dotknęła krocza odległość pomiędzy kolanami a podłożem powinna stanowić nie mniej niż 5 centymetrów, taka odległość pozwoli zeskoczyć z roweru nie uderzając w krocze.
Uwaga: Jeśli rozmiary ramy którą zmierzyłeś na jednym rowerze są dla ciebie odpowiednie wcale to nie będzie oznaczało że taki sam rozmiar będzie odpowiedni u innego producenta, spowodowane to jest różnorodnością technik mierzenia ram (jedni mierzą wysokość ramy po środku inni od czubka rury podsiodłowej, jeszcze inni od szczytu górnej rury).
Innym nie mało ważnym czynnikiem, który wpływa na komfort jazdy jest wybór długości ramy, zbyt krótka rama spowoduje że będziemy uderzali kolanami w kierownicę. Takiego pomiaru należy dokonać na siedząc na siodełku i w różnych pozycjach koła, warto przejechać się na rowerze by odczuć czy jest wygodnie jechać trzymając się za kierownice, rogi lub uchwyty na ręce. Zwracaj uwagę na to czy masz wystarczająco wygodny dostęp do klamek hamulcowych .
„Zasięg pedałów” – Jest to w pewnym stopniu mylące określeni, tutaj należy zwrócić uwagę na to by czubki palców przy ostrych zakrętach nie dotykały opony.
Po właściwym wyborze wymiarów ramy możemy przystąpić do regulacji siodełka oraz kierownicy.
Obecnie produkowane rowery nie posiadają możliwości znacznej regulacji położenia kierownicy dla tego jest to element, na który warto zwrócić uwagę jeszcze w sklepie podczas wyboru roweru. Inaczej sprawa wygląda z siodełkiem. Współczesne rowery posiadają nie omalże nieograniczony zakres możliwości regulacji siodełka za równo w pionie jak również i poziomie. Regulacja siodełka jest sprawą indywidualną lecz po to by nie zaszkodzić komfortowi jazdy należy zwrócić uwagę na kilka standartowych reguł:
Wysokość siodełka: ustaw rower pionowo (poproś kogoś by przytrzymał tobie rower), nogę ustaw na pedał by stopa stała płasko lub pięta może odrobinkę być uniesiona, noga powinna być ustawiona luźno (lekko ugięta, prawie wyprostowana). Podnieś siodełko do wysokości by bez problemu siedząc na nim mogłeś utrzymać taką pozycję.
Uwaga: jeśli preferujesz ostrą jazdę z durzą ilością zakrętów nieco obniżone siodełko może stać się bardziej komfortowym .
Ustawienie siodełka w poziomie jest rzeczą już zupełnie indywidualną z teorii jedynie wiadomo, że jeśli siodełko wysuniemy do przodu w taki sposób by linia kolana przy pozycji siedzącej i poziomym ułożeniu pedałów występowała do przodu na 2 cm. osiągniemy większy komfort pedałowania lecz w przypadku jeśli ta linia będzie znajdywała się na 2 cm w tyle to otrzymamy większy komfort przy pedałowaniu na podjazdach.