Oficjalna strona Klubu

I Młodzieżowe Polonijne Mistrzostwa Sportów Zimowych w Krynicy Zdrój już za nami. Pogończycy wracają z dorobkiem dwóch medali

I Młodzieżowe Polonijne Mistrzostwa Sportów Zimowych w Krynicy Zdrój już za nami. Pogończycy wracają z dorobkiem dwóch medali

Z dorobkiem dwóch zdobytych medali w dyscyplinie narciarstwo alpejskie sekcja turystyczna Pogoni Lwów wróciła na Ukrainę z I Młodzieżowych Polonijnych Mistrzostw Sportów Zimowych w Krynicy-Zdroju, które odbywały się w dniach 20–24 lutego br. W zawodach wzięło udział ponad 200 młodych Polaków z 12 krajów.

W Pijalni Głównej w Krynicy-Zdroju uroczystego otwarcia mistrzostw dokonał prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Dariusz Piotr Bonisławski.

W uroczystym otwarciu mistrzostw uczestniczyli: Stanisław Karczewski, marszałek Senatu RP, senator Artur Warzocha, wiceprzewodniczący Senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, minister Jakub Kowalski, szef Kancelarii Senatu RP, ambasador dr Witold Rybczyński reprezentujący Polski Komitet Olimpijski, Witold Kozłowski, marszałek województwa małopolskiego.

– Polonijny sport jest znakomitą formą pobudzania świadomości polskiego pochodzenia oraz integracji polonijnej młodzieży – powiedział podczas otwarcia Stanisław Karczewski. Marszałek Senatu RP zaznaczył, że udział młodzieży polonijnej i polskiej z wielu krajów świata w tych mistrzostwach to nie tylko możliwość rywalizacji w zimowych dyscyplinach sportowych, ale także okazja do spotkania w gronie rówieśników, których łączy wspólna pasja, przywiązanie do Ojczyzny i wspólne korzenie.

Tradycyjną przysięgę, którą odczytali Kinga Molnar z Węgier i Maksymilian Frach z Islandii, przyjął od zawodników Dariusz Piotr Bonisławski, prezes Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Po tym, przy akompaniamencie i artystycznym wsparciu Studia Wokalnego Pałacu Młodzieży w Tarnowie, wspólnie odśpiewano sportowy hymn polonijny.

Polska młodzież w wieku od 14 do 28 lat z Ukrainy, Litwy, Białorusi, Czech, Rosji, Kazachstanu, Wielkiej Brytanii, Islandii, Austrii, Włoch, Węgier, Hiszpanii rywalizowała o medale w sześciu zimowych dyscyplinach sportowych: narciarstwie biegowym (styl klasyczny i dowolny), narciarstwie alpejskim (slalom i slalom gigant), shorttracku i snowboardzie.

Sekcja turystyczna Pogoni Lwów, na czele z prezesem Markiem Horbaniem przyjechała do Krynicy z pięciu zawodnikami, którzy walczyli o medale w trzech dyscyplinach. Srebrny medal w dyscyplinie narciarstwo alpejskie zdobyła nasza koleżanka redakcyjna Karina Wysoczańska. Natomiast brąz w tej samej dyscyplinie zdobył Eugeniusz Wołoszyn, który reprezentuje również Lwowski Klub „Strefa Młodzieży”.

Podczas uroczystego zakończenia mistrzostw, w sali Starego Domu Zdrojowego, medale zwycięzcom wręczyli: marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski, senator Artur Warzocha i ambasador dr Witold Rybczyński, reprezentujący Polski Komitet Olimpijski. Najwięcej medali, aż 35! zdobyli Polacy z Czech.

I Młodzieżowym Polonijnym Mistrzostwom Sportów Zimowych towarzyszył również bogaty program wydarzeń towarzyszących. Podczas otwarcia zawodów wystąpił zespół Lachersi. Równie dobrze wszyscy bawili się na koncercie Ani Dąbrowskiej. Na jednym z wieczornych spotkań młodzi Polacy przygotowali „Manifest Polskości”, czyli czym jest dla młodego pokolenia Polaków mieszkających za granicą polskość? Na tablicy zostały wypisane skojarzenia, emocje i uczucia związane z polskością.

Organizatorem I Młodzieżowych Polonijnych Mistrzostw Sportów Zimowych jest Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Honorowy patronat nad imprezą objął marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski.

Eugeniusz Sało 

Fot. Eugeniusz Sało, Karina Wysoczańska, archiwum Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”