Oficjalna strona Klubu

Obchody 115 rocznicy założenia i 10 rocznicy reaktywacji klubu

Obchody 115 rocznicy założenia i 10 rocznicy reaktywacji klubu

Rok 2019 jest wyjątkowy dla naszego klubu, gdyż w tym roku obchodzimy dwa ważne jubileusze.

Pogoń Lwów jako pierwszy z działających klubów polskich będzie obchodziła swe 115 urodziny. Wielkie wydarzenie było też w 2009 roku, gdy lwowska młodzież polskiego pochodzenia, przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowa i „błogosławieństwa” przedwojennych działaczy, odnowiła działalność Pogoni Lwów.

Zważając na te dwa wydarzenia chcemy organizować w tym roku szereg imprez.

Program obchodów otwieramy w dniu 1 maja na Stadionie Narodowym w Warszawie, gdzie odbędzie się uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej Pogoni Lwów i jednego z najwybitniejszych sportowców klubu – Wacława Kuchara. Cieszymy się, że ta pamiątka o naszym klubie oraz wybitnym sportowcu, Mistrzu Polski w piłce nożnej i hokeju, lekkiej atletyce i wielu innych dyscyplinach, a także rekordziście i olimpijczyku Wacławie Kucharze zostanie założona na stadionie, gdzie odbywają się największe wydarzenia piłkarskie kraju.

Organizatorem tego wydarzenia jest Fundacja Aleja Gwiazd przy wsparciu Polskiego Związku Piłki Nożnej i Ministerstwa Sportu i Turystyki.

W dniu 2 maja w kościele Św. Antoniego odbędzie się uroczyste poświecenie sztandaru Pogoni Lwów. Sztandar ten został zaprojektowany 2 maja 1939 roku z okazji 35-lecia klubu, a zgodę na jego wyhawtowanie otrzymano od władz miasta w sierpniu 1939 roku. Według opisów tego sztandaru udostępnionym przez p. Ołeksandra Pauka ze Lwowa udało nam się go odtworzyć. Na poświecenie sztandaru zaproszone drużyny piłkarskie z Polski i Ukrainy. Jest to w pewnym sensie symbol, gdyż nasz klub zakładali gimnazjaliści. Wieczorem tego dnia w parku stryjskim odbędzie się gra terenowa pod tytułem „Pionierzy Galicyjskiej piłki Nożnej”.

W dniu 3 maja w Winnikach pod Lwowem odbędzie się Dziecięcy Turniej Piłkarski 115-lecia Pogoni Lwów. W turnieju wezmą udział: Wisła Kraków, Garbarnia Kraków, Sandecja Nowy Sącz, Polonia Przemyśl, Reprezentacja Powiatu Wrocławskiego, Akademia Piłkarska 21 z Krakowa, Pride Lwów i Pogoń Lwów. Wręczać medale będą reprezentanci Polski imiona których zachowamy w tajemnicy. Wieczorem tego dnia młodzi piłkarzy oddadzą cześć i złożą wieńce na cmentarzu Łyczakowskim i cmentarzu Orląt Lwowskich.

O okresie letnio-jesiennym odbędzie się szereg innych wydarzeń poświęconych jubileuszom klubu m.in. mecz Oldbojów Pogoni z polskimi parlamentarzystami, wystawy i konferencje.

Centralne obchody odbędą się w końcu września. Dokładną datę ustalamy z uwagi na wybory parlamentarne, które prawdopodobnie odbędą się w tym terminie. W tym czasie odbędzie się mecz Pogoń Lwów – Polonia Przemyśl podstawowych składów oraz uroczysta gala.

LKS Pogoń Lwów powstała w 1904 roku i działała do 1939 roku. Przed wojną piłkarze Pogoni czterokrotnie zdobywali tytuł mistrza Polski. Niestety historia klubu została brutalnie przerwana w 1939 roku… Dopiero po 70 latach w 2009 roku udało się reaktywować lwowską Pogoń. Obecnie klub gra w Premier Lidze Obwodu Lwowskiego (III liga).