Oficjalna strona Klubu

Podsumowanie projektu „Pogoń dla Pogoni – łączymy Polaków”

Podsumowanie projektu „Pogoń dla Pogoni – łączymy Polaków”

 

Z udziałem prezesa Pogoni Lwów Marka Horbania, kierownika klubu Pogoń Siedlce Łukasza Firusa oraz konsula Rafała Kocota z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, 11 października w Winnikach k. Lwowa odbyła się konferencja prasowa podsumowująca roczny projekt „Pogoń dla Pogoni. Łączymy Polaków”, który jest realizowany dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa (PGNiG).

Podczas spotkania przedstawiciele dwóch Pogoni zaznaczyli, że w ramach projektu odbyły się mecze towarzyskie, wspólne obozy piłkarskie, turnieje, wyjazdy szkółki dziecięcej do Siedlec, wystawy poświęcone historii sportu, część kulturalna oraz integracyjna.

W czasie tych wydarzeń sportowych trenerzy oraz piłkarze wymienili się doświadczeniami. Nasza drużyna dowiedziała się więcej o drużynie z Siedlec, a nasi goście o Pogoni Lwów” – zaznaczył Marek Horbań, prezes lwowskiej Pogoni.

Całoroczny program był bardzo bogaty w różne wydarzenia. Wyróżnić trzeba przyjazd dzieci ze szkółki piłkarskiej Pogoni Lwów do Siedlec, gdzie mieli okazję zwiedzić Warszawę, stadion PGE Narodowy. Najważniejszą rzeczą, która utkwi wszystkim w pamięci było spotkanie z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Projekt oprócz wymiaru sportowego oraz rekreacyjnego, miał też wymiar kulturalny – powiedział Łukasz Firus, kierownika klubu Pogoni Siedlce.

Cieszę się, że mamy Pogoń we Lwowie. Ten klub jest wizytówką ciągłości sportu lwowskiego, historii polskiej piłki nożnej. Lwowska Pogoń jest również dobrym partnerem polskiego konsulatu, na którego możemy zawsze liczyć przy organizacji różnych projektów, nie tylko sportowych” – powiedział konsul Rafał Kocot z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Dyplomata również podziękował działaczom Pogoni Siedlce za współudział w projekcie. „Pogoń potrzebuje Pogoni, potrzebuje wsparcia finansowego, nagłośnienia w Polsce dla efektywniejszego działania we Lwowie” – podsumował Rafał Kocot.

Na zakończenie, na stadionie im. Myrona Markiewicza w Winnikach rozegrano mecz towarzyski. Drugi skład Pogoni Siedlce okazał się lepszy od Pogoni Lwów, zwyciężając 3:0.

Dzień wcześniej, 10 października działacze i piłkarze obydwu drużyn obejrzeli wystawę „Sportowy świat dawnego Lwowa: ludzie i miejsca”, przygotowaną przez Pogoń Lwów w ramach 6 Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich „Pod Wysokim Zamkiem”. Wystawa stała się lekcją historii sportu lwowskiego i polskiego, w tym piłki nożnej dla młodych piłkarzy dwóch Pogoni.

Po zrobieniu wspólnych pamiątkowych zdjęć, młodzi piłkarze obejrzeli film „Gwiazdy” w reżyserii Jana Kidawy-Błońskiego, opartym na życiorysie Jana Banasia – wybitnego polskiego piłkarza, jednego z „orłów” Kazimierza Górskiego.

Przedstawiciele Pogoni Siedlce i Pogoni Lwów mają nadzieję, że w następnym roku projekt będzie kontynuowany i obydwa kluby dalej będą mogli promować historię piłki nożnej w Polsce i na Ukrainie.

(Tekst i zdjęcia – Eugeniusz Sało)