Oficjalna strona Klubu

Pogoń Lwów Amatorska zdobywcą Pucharu Konsula Generalnego RP we Lwowie

Pogoń Lwów Amatorska zdobywcą Pucharu Konsula Generalnego RP we Lwowie

Po raz pierwszy sekcja sportowo-rekreacyjna Pogoni Lwów zdobyła Puchar Konsula Generalnego RP we Lwowie w ramach jesiennej edycji Turnieju Amatorskiej Ligi Polaków w piłce nożnej halowej. W finałowym meczu Pogoń Lwów Amatorska po remisie 1:1, pokonała w rzutach karnych Polonię Przemyśl Oldboys 3:1. Turniej odbył się 18 listopada z okazji obchodów 99. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
Pomysł rozgrywek zrodził się w 2010 roku w głowach przedstawicieli Pogoni Lwów. Wtedy zorganizowano turniej piłkarski dla drużyn z obwodu lwowskiego, które powstały przy parafiach łacińskich oraz polskich towarzystwach. Tę ideę wsparł Konsulat Generalny RP we Lwowie.
„Mamy kolejną jesienną edycję turnieju piłki nożnej halowej. Cieszymy się bardzo, że Konsulat Generalny RP we Lwowie zawsze wspiera tę inicjatywę, a konsul generalny Rafał Wolski objął honorowy patronat nad turniejem. W taki sposób Polacy ze Lwowa i obwodu lwowskiego nie tylko spędzają czas na sportowo, lecz również integrują się ze sobą” – powiedział Marek Horbań, prezes Pogoni Lwów.

Podczas oficjalnego otwarcia turnieju drużyny z lwowskiego obwodu oraz gości z Polski przywitał prezes Pogoni Lwów Marek Horbań i konsul Tomasz Piątek z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie. Wspólnie odśpiewano hymn narodowy Polski.

– Po raz pierwszy jestem na turnieju piłki nożnej halowej we Lwowie o Puchar Konsula Generalnego RP. Uważam, że jest to świetna impreza, która integruje środowiska polskie z Ziemi Lwowskiej, a także drużyny, które przyjechały z Polski – zaznaczył konsul RP we Lwowie Tomasz Piątek.

W hali „Dynamo” o Puchar Konsula Generalnego RP we Lwowie Rafała Wolskiego walczyło 6 drużyn – Szansa Strzelczyska, Skała Mościska, Białe Orły Łanowice, Pogoń Lwów Amatorska oraz po raz pierwszy dwie drużyny z Polski – MUKS Tarnowska Akademia Piłkarska i Polonia Przemyśl Oldboys.

„Chcę podziękować organizatorom, przedstawicielom polskiego konsulatu za gościnność. Turniej jest bardzo dobrze zorganizowany. Przyjaciele ze Lwowa zajęli się nami od początku do końca, i myślę, że nasza przyjaźń będzie kontynuowana” – zaznaczył Bogusław Kwiek, założyciel Tarnowskiej Akademii Piłkarskiej.

Zespoły zostały podzielone na dwie grupy po trzy drużyny. Zwycięzcy grup i drugie miejsca zagrały między sobą w półfinałach. Następnie rozegrano mecze o 5 – 6 miejsce, 3 – 4 oraz wielki finał.

Liderem grupy A została Pogoń Lwów Amatorska, remisując pierwszy mecz z Szansą Strzelczyska 1:1 oraz wygrywając 3:1 z Polonią Przemyśl Oldboys. W meczu o drugie miejsce w grupie A przemyska Polonia minimalnie wygrała z Szansą Strzelczyska 1:0.

W grupie B różnica bramek strzelonych i straconych pozwoliła zająć pierwsze miejsce drużynie MUKS Tarnowska Akademia Piłkarska, tuż przed Skałą Mościska i Białymi Orłami z Łanowic. Goście z Tarnowa zremisowali z drużyną z Mościsk 0:0 i wygrali z Łanowicami 4:1. Białe Orły również doznały porażki od Skały Mościska 0:3.

W meczach półfinałowych Pogoń Lwów pewnie pokonała Skałę Mościska 4:0. Natomiast po remisie 3:3 Polonii Przemyśl Oldboys z MUKS TAP o wejście do finału zadecydowały rzuty karne. Lepszym okazał się zespół z Przemyśla wygrywając 5:4.

W meczu o 5 – 6 miejsca Szansa Strzelczyska pewnie pokonała Białe Orły Łanowice 5:0. W meczu o 3 – 4 miejsca po remisie 2:2, w strzelaniu rzutów karnych lepszymi okazali się piłkarze z Mościsk wygrywając z MUKS Tarnów 5:4.

W wielkim finale po remisie 1:1 w podstawowym czasie gry, o zwycięstwie zadecydowały rzuty karne. Pogoń Lwów Amatorska pokonała Polonię Przemyśl Oldboys 3:1, tym samym po raz pierwszy od 2010 roku zdobywając Puchar Konsula Generalnego RP we Lwowie.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że Pogoń po raz pierwszy od tylu lat zdobyła Puchar Konsula Generalnego RP we Lwowie. Jest nam bardzo miło, że na to piłkarskie święto przyjechało tyle drużyn. Mieliśmy wspaniałą atmosferę, a na boisku mocną rywalizację. Naprawdę było wspaniale” – powiedział po meczu Paweł Winiarski, piłkarz Pogoni Lwów.

– Turniej bardzo dobrze przygotowano. Mieliśmy bardzo wyrównaną grę zespołów, co przełożyło się na wyrównane wyniki. Niestety dosyć pechowo w samym finale przegraliśmy rzutami karnymi. Ale następnym razem się poprawimy i zrewanżujemy się Pogoni Lwów – powiedział po meczu Bartłomiej Marczyk, kierownik drużyny Polonia Przemyśl Oldboys.

Puchar Konsula Generalnego RP we Lwowie, w imieniu Rafała Wolskiego wręczył drużynie Pogoni Lwów (sekcja sportowo-rekreacyjna) konsul Tomasz Piątek. Piłkarze wszystkich drużyn biorących udział w turnieju otrzymali dyplomy i upominki, a trzy najlepsze drużyny – jakościowe piłki nożne.

Statuetkę najlepszego zawodnika turnieju otrzymał Paweł Janik z MUKS Tarnowskiej Akademii Piłkarskiej. Najlepszym bramkarzem turnieju został Włodzimierz Fedak ze Skały Mościska. Specjalną nagrodę Fair Play otrzymała Szansa Strzelczyska.

W czasie trwania całego turnieju piłkarze i kibice dzielili się wrażeniami z turnieju. Nie zabrakło też poczęstunku oraz napojów.
Turniej został zorganizowany przez LKS Pogoń Lwów, przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz sponsorów – PGNiG S.A, PKP LHS Zamość, PKP Cargo i PZU Ukraina.

(Tekst i wideo): Eugeniusz Sało