Oficjalna strona Klubu

Pogoń Lwów w finale Turnieju Ernesta Justa

Pogoń Lwów w finale Turnieju Ernesta Justa

Pogoń Lwów po wygranych z Karpatami Lviv U19, Ruchem Winniki oraz FC Mikołajów zagra w finale turnieju piłki nożnej pamięci Ernesta Justa.

Udział w finale to ogromny sukces dla Pogoni Lwów i polskiej piłki nożnej na Ukrainie. O sensacyjnych wygranych polskiego klubu piszą już ukraińskie media sportowe.

– Jest to niezwykłe osiągnięcie polskiego klubu. Udało się nam wejść do finału najbardziej prestiżowego turnieju obwodu lwowskiego. Nasze osiągnięcia w tym turnieju są już szeroko omawiane w środowisku sportowym zachodniej Ukrainy. Zdołaliśmy ograć m.in. młodą ekstraklasę lwowskich Karpat, już drugoligowy Ruch Winniki oraz trzecioligowy FC Mikołajów, którzy byli głównymi pretendentami na zwycięstwo w turnieju – ale to my jesteśmy w finale – podsumował Marek Horbań, prezes Pogoni Lwów.
Ogólnie w turnieju pamięci Ernesta Justa wzięło udział 48 drużyn odwodu lwowskiego. Bardzo łatwo Pogoń przeszła fazę grupową przechodząc do playoffu turnieju. Dalej przeciwnicy byli coraz trudniejsi.

6 marca w 1/8 finału pogoniarze po ostrej walce zwyciężyli z młodzieżówką Karpat z wynikiem 3:2. Bramki dla Pogoni zdobyli: Paweł Iwanyszyn, Oleg Matuszewski oraz Iwan Juśkiewicz. „Ograliśmy Karpaty Lwów Młoda Ekstraklasa 3:2 w Turnieju Justa. Pogoń w 1/4 finału. Pogoń rządzi we Lwowie” – napisał po meczu na swojej stronie facebook Marek Horbań, prezes LKS Pogoń Lwów. Po losowaniu ćwierćfinałowych par okazało się, że Pogoń zmierzy się z mistrzem III ligi obwodu lwowskiego FC Ruch Winniki, który awansował do II ligi.

12 marca na stadionie im. Myrona Markewycza w Winnikach Pogoń Lwów sensacyjnie wygrała 2:0 wychodząc do półfinału turnieju. W 15 minucie pierwszą bramkę dla Pogoni zdobył Oleg Czunis, a podwoił wynik w 59 minucie napastnik Pogoni Roman Bojko. „Pogończycy w 1/2 finalu Turnieju Ernesta Justa. Zwycięstwo nad drugoligowym Ruchem Winniki 2:0 jest przyjemną niespodzianką. To pierwsze w historii reaktywowanej Pogoni zwycięstwo nad Ruchem” – napisał tuż po meczu na stronie facebook szczęśliwy prezes Pogoni Marek Horbań.

16 marca również na stadionie im. Myrona Markewycza w Winnikach Pogoń sensacyjnie zwyciężyła FC Mikołajów 4:1. Bramki dla Pogoni zdobyli: Oleg Czunis, Iwan Dynia, Iwan Juśkiewicz, Roman Bojko. Warto zaznaczyć, że trenerem drużyny z Mikołajowa jest Rusłan Mostowyj, znany ukraiński piłkarz, który grał w klubach ukraińskiej i rosyjskiej ekstraklasy.

– Jestem bardzo zadowolony, że drużyna stała się naprawdę jednym organizmem, widoczny jest wielki entuzjazm i zapał do gry wśród naszych zawodników, więc nie mogę wyróżnić specjalnie żadnego z piłkarzy. Dzisiejszy rywal Pogoni FC Mikołajów był godnym przeciwnikiem, ale to my byliśmy mocniejsi i nie daliśmy mu szans na wygraną. Jestem dumny ze świetnej gry naszych chłopaków i pewny, że jesteśmy przygotowani na sto procent do startu sezonu ligowego – podsumował Witalij Łabasiuk, główny trener Pogoni Lwów.

Trener Pogoni również podziękował władzom klubu, że mimo ciężkiej sytuacji finansowej, jednak udało się przeprowadzić fachowe przygotowania zawodników do sezonu, zapewniając sprzęt oraz bazę treningową.

W sobotę 19 marca o godz. 14:00 na stadionie im. Myrona Markewycza w Winnikach odbędzie się mecz finałowy, gdzie Pogoń Lwów zmierzy się z drugoligową FC Skała Morszyn o puchar Ernesta Justa.

Marek Horbań zwraca się do polskiego środowiska Lwowa i obwodu lwowskiego o liczne przybycie i kibicowanie w meczu finałowym Pogoni Lwów – jednemu z największych polskich klubów sportowych, który pozostaje kontynuatorem tradycji polskich we Lwowie.

Eugeniusz Sało