Oficjalna strona Klubu

We Lwowie odtworzono pierwszy historyczny mecz piłkarski Krakowa i Lwowa

We Lwowie odtworzono pierwszy historyczny mecz piłkarski Krakowa i Lwowa

Bramki reprezentacji Lwowa bronił Marian Kuc, bramkarz juniorów Pogoni Lwów, który zachował czyste konto bramkowe. – Było wiele momentów, kiedy mogliśmy stracić bramkę. Ale rozumiałem, że jeżeli przepuszczę bramkę, to mogę już nigdy nie zagrać w reprezentacji Lwowa – powiedział młody zawodnik.


Przed rozpoczęciem meczu, przy pomniku upamiętniającym pierwszy mecz piłkarski, profesor Zdzisław Bednarek z Krakowa i sportowy dziennikarz Jan Jaremko ze Lwowa, w formie relacji meczowej opowiedzieli młodym piłkarzom o pierwszym meczu futbolowym, który odbył się na ziemiach lwowskich.

– To było takie spotkanie, które rozegrano jako coś pokazowego, bo futbol jeszcze wtedy nie istniał na ziemiach polskich jako specjalna dziedzina sportu. W ramach II Zlotu Towarzystwa Sportowego Sokół rozegrano takie spotkanie. Zabawa się skończyła w momencie, kiedy zupełnie przypadkowo piłka trafiła pod nogi jednego z zawodników lwowskich – Włodzimierza Chomickiego, który nie zastanawiając się kopnął piłkę, która wpadła między rękami bramkarza krakowian. Ówczesny szef zlotu sokolskiego druh Durski zarządził koniec meczu – opowiedział prof. Zdzisław Bednarek z Krakowa.

Marek Horbań, prezes Pogoni Lwów zaznaczył, że chciał aby oprócz sportowych emocji młodzi piłkarze otrzymali wiedzę historyczno-edukacyjną. A że w turnieju biorą udział zespoły ze Lwowa i Krakowa, dlatego został odtworzony historyczny pierwszy mecz. – Najlepiej zapamiętuje się dzieciom informacja, jeżeli coś odtwarzają lub powtarzają. Więc z trzech krakowskich drużyn – Wisły Kraków, Garbarni Kraków i Akademii Piłkarskiej 21 zrobiliśmy reprezentację Krakowa, a z drużyn lwowskich – Pogoni Lwów, Hałyczyny Lwów i Ruchu Winniki – reprezentację Lwowa – powiedział prezes lwowskiej Pogoni.

– Bardzo się cieszę, że LKS Pogoń Lwów ożywia historię piłki nożnej. To ponad 120 lat temu odbył się tutaj pierwszy mecz piłkarski na terenie Galicji na boisku położonym w Parku Stryjskim. Kontynuujemy tę tradycję piłkarską i przypominamy ten mecz i związek historyczny pomiędzy Lwowem i Krakowem – podsumował Rafał Kocot, wicekonsul Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.

Mecz juniorskich reprezentacji Lwowa i Krakowa odbył się w ramach „Turnieju Dwóch Miast o Puchar Prezesa LKS Pogoni Lwów – Armada Cup 2018”.

Eugeniusz Sało

Fot. Eugeniusz Sało