Ze względu na trwającą pandemię, dopiero pod koniec lipca udało się rozpocząć sezon górski w Karpatach Wschodnich.
Po raz pierwszy w tym roku około 40-osobowa grupa młodzieży polskiego pochodzenia ze Lwowa i Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwsk), udała się pieszo na najwyższy szczyt Gorganów – Wielką Sywulę (1836 m.) Następnego dnia uczestnicy wyprawy spłynęły kajakami i pontonami po Dniestrze na odcinku Petriw – Rakowiec. Wycieczki górskie oraz spływy kajakowe od kilku lat są organizowane w ramach projektu „Przedwojenne tradycje turystyczne – ścieżkami dawnego Głównego Szlaku Karpackiego imienia Marszałka Józefa Piłsudskiego”.
Konsul RP we Lwowie Rafał Kocot podkreślił, że podczas wyprawy nie mogło zabraknąć śladów polskiego dziedzictwa turystycznego. – Na polanie Ruszczyna znajdują się ruiny schroniska polskiego wybudowanego w 1937 roku przez Polskie Towarzystwo Tatrzańskie (oddział we Lwowie), które służyło turystom niecałe dwa lata. Było doskonałą bazą do wypadów w różne części Gorganów. Należy też pamiętać, że skrajem połoniny Ruszczyny i przez górę Sywulę biegł główny szlak karpacki imienia marszałka Józefa Piłsudskiego, który jest pretekstem i pomysłem na wędrowanie wraz z młodymi Polakami po Karpatach Wschodnich – powiedział kierownik Wydziału Współpracy z Polakami na Ukrainie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.
Prezes Pogoni Lwów Marek Horbań zaznaczył, że wyprawa jest symbolem powrotu do normalności po koronawirusie. – Świetna wyprawa, integracja młodzieży. Chociaż większość już się zna, to zawsze jest miło, że jesteśmy w normalności. Nie musimy być w domu, a możemy już nie wirtualnie, a realnie przebywać razem – powiedział prezes LKS Pogoni Lwów.
Uczestnik wyjazdu Eugeniusz Wołoszyn, prezes Lwowskiego Klubu „Strefa Młodzieży” jest zachwycony wyjazdem, bo pogoda dopisała. – Wyjazd był bardzo wyczekiwany, bo już kilka razy był przenoszony w związku z kwarantanną. Cieszę się, że w końcu udało nam się pojechać, pogoda dopisała i wszystko się nam udało. Jestem bardzo zadowolony, że mogłem sobie odpocząć w gronie przyjaciół i zwiedzić dawne szlaki karpackie Józefa Piłsudskiego – podsumował.
Organizatorzy projektu zapowiedzieli, że jeżeli sytuacja z pandemią będzie stabilna, to kolejna wyprawa w góry odbędzie się w połowie września.
Projekt „Przedwojenne tradycje turystyczne – ścieżkami dawnego Głównego Szlaku Karpackiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego” jest realizowany przez LKS Pogoń Lwów, Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie) oraz Konsulat Generalny RP we Lwowie.
Eugeniusz Sało
Fot. Karina Wysoczańska