W sobotę 7 grudnia czterdziestoosobowa grupa wędrowników wyruszyła na wycieczkę w okolice Przełęczy Użockiej. Turyści zamierzali zdobyć szczyt Perejba (1018 m) w Bieszczadach Wschodnich leżący na dawnym czerwonym Głównym Szlaku Karpackim im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
Przed wojną w niedalekich Siankach istniało jedno z najpiękniejszych i najlepiej wyposażonych, karpackich schronisk. Budowę obiektu rozpoczęto w roku 1934 a ukończono w sezonie 1935/1936. Uroczystość otwarcia odbyła się 1 marca 1936 r. Turyści, a w głównej mierze narciarze, mieli przyjemność korzystania z dwupiętrowego obiektu, który posiadał również wieżę, oraz arkadową werandę. Budowla reprezentowała styl huculski, była bogato rzeźbiona i sprawiała wrażenie niemal huculskiego pałacu. Schronisko posiadało 150 łóżek i było wielce komfortowe: centralne ogrzewanie, telefon, elektryczność, oraz ciepła i zimna woda były standardem. Obiekt spłonął podczas II wojny światowej.
Ten wyjazd był wyjątkowy, gdyż grupa uczestników składał się w większości z dzieci i młodzieży, dla których organizatorzy przygotowali specjalną atrakcję. Po wyjściu z autokaru każdy z uczestników wyjazdu otrzymał od organizatorów w prezencie sanki-jabłuszko. Te niewielki plastikowy przedmiot okazał się wielką frajdą dla dzieciaków i dorosłych, gdyż zejście z zaśnieżonych Karpat okazały się fantastyczną zjeżdżalnią. Warto tu wspomnieć o dużej ilości śniegu, który napełnił wycieczkę bajecznym klimatem. Po zejściu do wioski Jaworów uczestnicy rozpalili ognisko i upiekli już tradycyjne kiełbaski, najmłodsza zaś grupa uczestników organizowała gry i zabawy w śniegu.
W imieniu Lwowskiego Klubu Sportowego „POGOŃ” składamy podziękowanie Konsulatowi Generalnemu RP we Lwowie za pomoc w organizacji cyklu wypraw w ramach projektu ożywiania „Przedwojennych tradycji turystycznych” a w sposób szczególny kierownikowi wydziału współpracy z Polakami za Granicą p. Rafałowi Kocotowi za stałe czuwanie nad projektem.
Projektu ożywiania „Przedwojennych tradycji turystycznych” realizowany przez Lwowski Klub Sportowy Pogoń, Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (dawnym Stanisławowie) oraz Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej we Lwowie.
Zdjęcia: Marian Wołoszyn