Oficjalna strona Klubu

Mecz „Sokołów” z „Pogonią” Lwów dla uczczenia 120. rocznicy pierwszego piłkarskiego spotkania!

Mecz „Sokołów” z „Pogonią” Lwów dla uczczenia 120. rocznicy pierwszego piłkarskiego spotkania!

Sekcja piłkarska Towarzystwa Gimnastycznego Sokół z Brwinowa i Pogoń Lwów rozegrają w niedzielę 27 lipca 2014 r. mecz towarzyski. W ten sposób uczczą 120. rocznicę pierwszego oficjalnego meczu piłki nożnej na ziemiach polskich.

Historia polskiej piłki nożnej rozpoczęła się we Lwowie. Choć w tamtym czasie nie istniała niepodległa Polska, to mecz został rozgrany między polskimi drużynami i na ziemiach leżących w przedrozbiorowych granicach Polski. Podczas II Zlotu Sokolego, 14 lipca 1894 r., odbyło się spotkanie piłkarskie, będące pierwszym otwartym, publicznym pokazem rozgrywki w tej dyscyplinie. Zmierzyły się ze sobą zespoły ze Lwowa i Krakowa. Strzelcem pierwszego oficjalnie odnotowanego gola był student seminarium nauczycielskiego ze Lwowa Włodzimierz Chomicki. Bramka padła już w 6 minucie. Dziś tę datę obchodzi Piłkarski Związek Ukrainy, traktując ją jako „początek piłki ukraińskiej”.

Towarzystwo Gimnastyczne Sokół zaprosiło drużynę Pogoni Lwów do Brwinowa, gdzie oba zespoły piłkarskie rozegrają mecz towarzyski. Początek spotkania o godz. 12:30 na Stadionie Miejskim w Brwinowie przy ul. Turystycznej 4. Wstęp wolny.

P.S. Warto też zaznaczyć, że na obchody 120 rocznicy od pierwszego oficjalnego meczu piłki nożnej we Lwowie, organizowanych przez Lwowski Oddział Piłkarskiego Związku Ukrainy nie zostałi zaproszeni przedstawicieli naszego klubu.