Oficjalna strona Klubu

Reaktywacja klubu

Odrodzenie klubu 
Inicjatywa zjednoczenia młodzieży polskiej we Lwowie wokół sportu powstała w 2007 roku. W 2007 roku rozpoczęły się pierwsze zajęcia piłkarskie na hali sportowej lwowskiego Uniwersytetu Medycznego. W zajęciach brali udział studenci narodowości polskiej.  Latem 2008 roku mała grupa zapaleńców, wśród których byli Adam Świdziński, Kazimierz Kosydor, Marek Horbań i Marcin Zieniewicz (wówczas konsul RP we Lwowie) organizowała pierwsze rajdy rowerowe w okolicach Lwowa. Podczas jednego z rajdów padł pomysł reaktywacji klubu sportowego POGOŃ. Połaczono siły z klubem stypendystów Fundacji Semper Polonia, przy którym działała drużyna piłki nożnej (halowej) trenowana przez Witalija Marchewkę. Dzięki pomocy konsula Marcina Zieniewicza i wsparciu Fundacji, drużyna po raz pierwszy zagrała w biało-czerwonych strojach z napisem „Pogoń Lwów” na piersiach. Treningi odbywały się w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego, następnie w hali sportowej „Pionier” na Pohulance.

 

Rejestracja

Od stycznia 2009 drużyna piłkarska, trenowana już przez Włodzimierza Mandziaka, przyjęła nazwę Pogoń. Rospoczęto starania o oficjalną rejestrację Pogoni Lwów, wspierane czynnie przez ówczesnego konsula generalnego RP we Lwowie Grzegorza Opalińskiego, a także nowo przybyłego konsula Jacka Żura, który był współautorem statutu organizacji. Oficjalna rejestracja klubu nastąpiła 26 sierpnia 2009 r.

Treningi odbywały się dwa razy w tygodniu w halach sportowych na terenie parku stryjskiego a od kwietnia na stadionie Dynamo przy ul. Janewa 10.

Inauguracja

10 października Pogoń świętowała swoją reaktywację. Oprócz miejscowych Polaków przybyli liczni goście: Senator RP Andrzej Szewiński, Poseł RP Ireneusz Raś, liczna delegacja Polonii Bytom na czele z Andrzejem Izydorczykiem, Jarosław Popiołek, prezes Fundacji Polonia 2011, prezes warszawskiego Sokoła Antoni Brzozowski, prezes Fundacji „Semper Polonia” – Marek Hauszyld, konsul generalny RP we Lwowie Grzegorz Opaliński.

Inauguracja rozpoczęła się mszą świętą w katedrze lwowskiej, złożono kwiaty na Cmentarzu Łyczakowskim odbył się mecz towarzyski między Pogonią Lwów a Polonią Przemyśl. Pogoń zagrała mecz w nowych strojach ufundowanych przez Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki. Młoda dużyna była wspierana przez kibiców, a także przez grupę sympatyków klubu z Polski z dużą czerwono-niebieską flagą Pogoni Lwów. Po raz pierwszy od 70 lat wykonano publicznie hymn Pogoni, którego autorem jest lwowski bard, poeta Henryk Zbierzchowski. W towarzyskim meczu Pogoń Lwów pewnie pokonała Polonię Chmielnicki (2:0), po dwóch bramkach Pawła Winiarskiego.

Członkami honorowymi reaktywowanej Pogoni zostali: Grzegorz Opaliński, Marek Hauszyld, Kazimierz Trampisz, Marcin Ziniewicz, Jerzy Zimny, Jacek Żur, Ireneusz Raś, Jacek Austen, Stefan Szczepłek, Jarosław Popiołek, Andrzej Szewiński, Andrzej Izydorczyk, Antoni Belina-Brzozowski.
Po wręczeniu honorowych legitymacji zarząd Pogoni Lwów uroczyście podpisał pierwszą umowę sponsorską ze spółką ubezpieczeniową PZU.

Pierwszy wyjazd do Polski

19 grudnia w Suwałkach odbył się futsalowy turniej piłkarski imienia Tomasza Godlewskiego, w którym wzięły udział: reprezentacja Litwy, drużyna Prezydenta Suwałk, Wigry Suwałki oraz Pogoń Lwów.
Był to pierwszy wyjazd naszej drużyny piłkarskiej na Turniej do Polski.

Początki sekcja kolarska

Nie zaprzestawała działalności także sekcja kolarska, która zorganizowała w 2009 r. cztery rajdy turystyczno-krajoznawcze, w tym jeden do Zadwórza – miejsca pamiętnej bitwy z bolszewikami w 1920 r. W rajdzie do Żółkwi wzięła udział rekordowa ilość uczestników – 37 osób.
Pogoń zaznaczyła swoją obecność na lwowskim dniu rowerzysty, a jej zawodnik, Julian Antoniewicz, zajął 9 miejsce w miejskich zawodach z cross contry.

Pierwsze turnieje i finał Pucharu Lwowa

Na początku 2010 roku drużyna wzięła udział w rozgrywkach halowej „Biznes Ligi” organizowanej przez Lwowska Federację Piłki Nożnej Halowej, a już w lutym Pogoń miała okazję się zmierzyć z dawnymi mistrzami Polski (Garbarnią Kraków, Polonią Bytom i Szombierkami Bytom), biorąc udział w towarzyskim halowym Turnieju Zapomnianych Mistrzów w Bytomiu.

W kwietniu  2010 roku nowym trenerem Pogoni został Edward Marczyński, który przygotowywał piłkarzy Pogoni do rozgrywek trzeciej ligi lwowskiego okręgu. I chociaż Pogoniarze przegrywali w większości towarzyskich meczy, to w ligowych odnosili zwycięstwo za zwycięstwem. Ważne wygrane z Legionem Politechnika (1:0), FC Wznesinnia Lwów (7:2) i FK Hałyczyna (8:2) spowodowały ze Pogoń wygrała Ligę Lwowa i dotarła do finału Pucharu Miasta Lwowa, przegrywając w finale z FC Wodnikiem Wodokanał (2:0).

Pierwszy  domowy mecz towarzyski z drużyną z Polski odbył się 22 maja 2010 r.  na stadionie  Lwowskiej Szkoły Kultury Fizycznej przy ul. Kniahyni Olgi Spotkanie towarzyskie pomiędzy Pogonią Lwów a „Gamrat” Czarnymi Jasło, 2:4 (0:2)

Bramki: Majewski, Wolski, Gogosz, Wasylcow, Szalony, Kozak
Pogoń: Worobec – Domaradow, Kowalczuk, Riaboszabka, Miakotra, Hawan, Barańczuk, Nagórski, Samagalski, Neofita, Tomaszewski. Ponadto: Wasylcow, Kozak, Sajko, Wareszko.
Czarni: Kwiek (M.Kukowski) – Setlak, Żuławski, Grzesiak, Kaszycki, Warchoł, K.Kukowski, Warzocha, Halz, Szalony, Majewski. Na zmiany wchodzili: Wolski, Gogosz.

Wznowienie współpracy 

19 kwietnia 2010 na zaproszenie Miejskiego Klubu Sportowego Polonia Przemyśl reprezentacja działaczy Pogoni Lwów gościła nad Sanem. Prezesi obu klubów, Marek Horbań i Adam Lisowiec, podpisali oficjalne porozumienie o współpracy, kuontynuacji bogatej tradycji historycznej i patriotycznej obu klubów oraz prowadzeniu pracy wychowawczej wśród młodych zawodników.

Pierwszy mecz w Polsce reaktywowanej Pogoni Lwów

Aż 84 lata musiały upłynąć, aby ponownie spotkały się na boisku jedne z najstarszych polskich klubów sportowych: Pogoń Lwów i Polonia Przemyśl.

Po raz ostatni te najsłynniejsze i najbardziej utytułowane kluby Przemyśla i Lwowa spotkały się w najlepszych składach podczas meczu ligowego w walce o miejsce w Mistrzostwach Polski (ówczesnej ekstraklasie) w 1926 roku.
Spotkanie to zaowocowało niedzielnym meczem rozegranym 13 czerwca 2010 r. Przed jego rozpoczęciem prezydent wręczył przedstawicielom obu klubów pamiątkowe plakiety ze wspólną fotografią piłkarzy oraz działaczy Polonii i Pogoni z 1922 roku. Prezes Pogoni Marek Horbań zrewanżował się klubowym szalikiem, a prezesowi Polonii Adamowi Lisowcowi wręczył także pamiątkowy puchar. Goście ze Lwowa otrzymali również pamiątkową plakietę od Kazimierza Grenia, prezesa Podkarpackiego Związku Piłki Nożnej. Działacze borykającej się z problemami finansowymi i lokalowymi lwowskiej Pogoni ucieszyli się także z prezentu dla swoich młodych piłkarzy w postaci kompletu strojów sportowych oraz piłek ufundowanych przez Urząd Miejski w Przemyślu oraz hurtownię sportową Maaw-Sport. Później rozpoczęło się już spotkanie „Przemyskiej Barcelony” z legendarną Pogonią Lwów, zakończone wynikiem remisowym 1:1. Warto zaznaczyć, że oprócz przemyskich kibiców piłki nożnej obserwowali je także przedstawiciele Stowarzyszenia Sympatyków LKS Pogoń Lwów, którzy przyjechali na ten mecz m.in. z Krakowa i Bytomia. Wszyscy obecni na stadionie przy ulicy Sanockiej uczestniczyli w ten sposób w historycznym, bo pierwszym meczu rozegranym przez Pogoń Lwów na pełnowymiarowym boisku w obecnych granicach Polski.

Pierwszy obóz piłkarski reaktywowanej Pogoni

Latem 2010 roku Pogończycy wyruszyli na swój pierwszy obóz piłkarski, który został zorganizowany przy wsparciu Fundacji SEMPER POLONIA. Intensywne zgrupowanie piłkarzy Pogoni Lwów w wielkopolskim Jarocinie trwało dziesięć dni. Pogoniarze trenowali razem z drugim składem Polonii Bytom.

Początki Szkółki Piłki Nożnej Pogoni Lwów

28 stycznia 2010 roku rozpoczęła działalność Szkółka Piłki Nożnej Pogoni Lwów. Do szkółki należało początkowo 14 dzieci w wieku od 9 do 12 lat, uczniów dwóch polskich szkół we Lwowie. Trenerem szkółki został Włodzimierz Tenetko. Pierwsze treningi szkółki odbywały się w hali ”Energia” w parku stryjskim a od kwietnia na stadionie „Dynamo”.

 

Początki sekcji sportowo-rekreacyjnej

Do reaktywowanej organizacji sportowej z chęcią wstępowali młodzi Polacy mieszkający we Lwowie, którzy swój wolny czas chcieli spędzać na sportowo. Od początku 2010 roku w hali „Dynamo” odbywały się co tygodniowe spotkania amatorów, którzy grali w siatkówkę i piłkę nożną halową. Z czasem do tej grupy dołączyła część byłych zawodników sekcji piłkarskiej klubu. Działacze klubu wystąpili z pomysłem utworzenia nowej sekcji (sportowo-rekreacynej), która skupiałaby osoby pochodzenia polskiego.
Pierwszą z inicjatyw sekcji było przeprowadzenie I Wiosennego Amatorskiego Turnieju Piłki Nożnej” o Puchar Konsula Generalnego RP we Lwowie. Do udziału zostało zaproszonych 6 amatorskich polskich drużyn piłkarskich z terenu obwodu lwowskiego, działających najczęściej przy polskich towarzystwach, bądź parafiach rzymskokatolickich.
22 maja na stadionie „JUNIST'” we Lwowie spotkały się drużyny: LKS „POGOŃ” Lwów, AMATORSKA KS „SZANSA” Strzelczyska, KS „ORŁY” Łanowice, KS „REGINA” Rudki, KS „JAWOR” Jaworów oraz KS „SOKÓŁ” Stryj.
Na połowie dużego boiska piłkarskiego rozegrano 9 spotkań. W rezultacie zdobywcą pierwszego miejsca i jednocześnie Pucharu Konsula Generalnego została drużyna
KS „JAWOR” Jaworów, drugie miejsce zajęły „ORŁY” z Łanowic, zaś trzecie zespół
KS „SZANSA” Strzelczyska. Puchar Konsula dla najlepszego piłkarza turnieju odebrał kilkunastoletni Andrzej Durda ze Stryja.
Na trybunach zawodników dopingowali lwowiacy, kibice przyjezdni oraz pracownicy Konsulatu, a także przedstawiciele polskiego biznesu, działającego na Zachodniej Ukrainie, wspierający dotychczasowe poczynania lwowskiej „POGONI”. Byli to Dyrektor Generalny Śnieżka-Ukraina p. Jerzy Pietrzyk z delegacją firmy oraz Prezes Zarządu Kopalni Soli Wieliczka Trasa Turystyczna sp. z o.o. p. Marian Leśny z delegacją zarządu.

I Wiosenny Amatorski Turniej Piłki Nożnej – ostateczna klasyfikacja:
1. KS „JAWOR” Jaworów – zdobywca Pucharu Konsula Generalnego;
2. KS „ORŁY” Łanowice;
3. KS „SZANSA” Strzelczyska;
4. LKS „POGOŃ” Lwów;
5. KS „REGINA” Rudki;
6. KS „SOKÓŁ” Stryj

Pierwsza gra terenowa z cyklu „Uluczkami Lwowa”

2 maja 2010 sekcja kolarska zorganizowała dla mieszkańców miasta rowerową grę terenową „Uliczkami Lwowa”. Gra ta miała charakter sportowo-edukacyjny. Uczestnicy gry podzieleni na drużyny rozwiązywali na trasie zadania związane z historią Lwowskiego Klubu Sportowego „Pogoń”. W grze wzięło udział 25 osób.

Pierwsze spotkanie sprawozdawcze

3 grudnia 2010 r. w polskiej restauracji „Premiera Lwowska” odbyło się uroczyste zakończenie sezonu 2009/2010 Lwowskiego Klubu Sportowego „Pogoń” Lwów. W uroczyści uczestniczyli liczni goście: Konsul Generalny RP we Lwowie pan Grzegorz Opaliński, konsul Jacek Żur, konsul Marcin Ziniewicz,  prezes kółka stypendystów fundacji „Semper Polonia”-  Olga Winiarska, przedstawiciele biznesu: dyrektor lwowskiej filii spółki ubezpieczeniowej PZU UKRAINA Alina Bojczuk, zastępca prezesa zarządu KredoBanku – Adam Grzela, liczną grupą przybyli też  przedstawiciele PlusBanku oraz przedstawiciele mediów: Kuriera Galicyjskiego i Radia Lwów. Zarząd Pogoni wyraził podziękowanie firmom oraz organizacjom wpierającym nasz Klub w tym sezonie i nagrodził ich przedstawicieli pucharem oraz dyplomem. Z kolei Konsul Generalny RP we Lwowie Grzegorz Opaliński nagrodził Zarząd Klubu dyplomami i sprzętem biurowym a najlepszych piłkarzy klubu (Roman Milawski: „Najlepszy Bramkarz” , Taras Bodnar: „Najlepszy Pomocnik”, Dmitrij Domoradow: „Najlepszy Obrońca”, Roman Barańczuk: „Najlepszy Napastnik”) pucharami i sprzętem   rtv.

Po spotkaniu Pogoniarze” odświeżyli najważniejsze wydarzenia tego sezonu w prezentacji video.

Debiut w Wyższej Lidze

Na początku 2011 roku nowym trenerem Pogoni Lwów został Denis Czerniajew, który prowadził klub w Wyższej Lidze Lwowskiego Obwodu (IV liga). Debiutowy sezon rozpoczął się szczęsliwie dla drużyny.
Po pierwszej rundzie rozgrywek Pogoń wygrała trzy mecze, dwa zremisowała oraz poniosła cztery porażki.

Dzięki wparciu finansowemu nowego sponsora PKP Cargo, który dołączył do PZU UKRAINA i firmy ŚNIEŻKA w przerwie letniej Pogończycy wyruszyli na dwa obozy piłkarskie.
Podczas pierwszego obozu, w Czeszowie, „Pogoń” zagrała kilka meczy towarzyskich m.in. ze Ślężą Wrocław. Piłkarze codziennie ćwiczyli nowe schematy gry. Trener Denis Czerniajew, bardzo wysoko ocenił obóz, w trakcie którego udało się zrealizować wszystkie punkty programowe.

W trakcie drugiego wyjazdu, do Dębicy, Pogoniarze uczestniczyli m.in. w pierwszym Turnieju o Puchar Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” im. Macieja Płażyńskiego, marszałka sejmu RP oraz prezesa Stowarzyszenia Wspólnota Polska, który łączył pasję do sportu z zaangażowaniem w pomoc Polakom na Kresach. Wspominał o tym obecny na turnieju Jakub Płażyński, syn śp. Macieja Płażyńskiego.

Drużyna „Pogoni” Lwów odniosła sukces i wróciła do Lwowa z potężnym pucharem. Niebiesko-czerwoni mieli także okazję zagrać w Dębicy z drużyną Młodej Ekstraklasy Wisły Kraków. Mimo iż mecz zakończył się wynikiem 3:1 dla Wiślaków, Pogoniarze prowadzili wyrównaną grę, dzięki czemu zdobyli kolejne znaczące doświadczenie.

Druga runda meczów IV ligi przyniosła większość remisów i porażek co ostatecznie dało Pogoni Lwów 7 miejsce z 10 .

 

Debiut Juniorów

W 2011 roku w rozgrywkach ligowych debiutowali juniorzy Pogoni. Trenerem juniorów został Mikołaj Buczak. Pierwsza runda nie była udana dla podopiecznych Buczaka, jednak w przerwie letniej dokonano dodatkowej selekcji zawodników, która przyniosła dobry efekt dla drużyny. Seria zwycięstw wyniosła juniorów na drugie miejsce w tabeli.

Pierwszy turniej juniorów

W dniach 3-4 października juniorzy rocznika ‘94 wzieli udział w Turnieju Jubileuszowym organizowanym przez Szkołę Mistrzostwa Sportowego w Krakowie. Nasi piłkarze zmierzyli się ze Szkołą FC Brugge Belgia, MSK Zilina Słowenia, MFK Kosice Słowenia, FC Chmielnicki Ukraina, Wisła Kraków, MKS Cracovia, MKS SMS Kraków. Młodzi Pogoniarze zdobyli 7 miejsce w turnieju.

Utworzenie Amatorskiej Ligi Polaków Obwodu Lwowskiego

Wiosną 2011 r. Lwowski Klub Sportowy „Pogoń” Lwów wystąpił z inicjatywą utworzenia Amatorskiej Ligi Polaków Obwodu Lwowskiego. Projekt ten był rozbudowaną kontynuacją rozegranego w 2010 roku „I Wiosennego Turnieju Piłki Nożnej o Puchar Konsula RP we Lwowie”, który wywołał duże zainteresowanie polskich sportowców-amatorów z terenu obwodu lwowskiego. W rozgrywkach tych wzięło udział siedem zespołów piłkarskich powstałych przy Domach Polskich, parafiach katolickich oraz towarzystwach w obwodzie lwowskim. Barwy naszego klubu reprezentowała sekcja sportowo-rekreacynja. Ze względu na amatorski charakter rozgrywek, piłkarze nie mogli jednocześnie być zawodnikami ukraińskich drużyn ligi profesjonalnej. Według reguł drużyny miały składać się w zdecydowanej większości z graczy narodowości polskiej, choć możliwość gry w rozgrywkach była otwarta także przed zawodnikami innych narodowości (2 osoby w składzie) . Celem projektu, oprócz rywalizacji sportowej i stworzenia możliwości realizacji amatorom sportu piłkarskiego celem była przede wszystkim integracja społeczności polskiej. Sprzyjał jej fakt, że mecze odbywały się w poszczególnych miejscowościach, drużyny grały zarówno u siebie, jak i „na wyjeździe”. Zawody były ważnym wydarzeniem w życiu miejscowych społeczności.
W rozgrywkach Ligi wzięło udział 7 drużyn polskich z terenu obwodu lwowskiego: „Szansa” Strzelczyska, „Skała” Mościska, „Junak” Drohobycz, „Białe Orły” Łanowice, „Korona” Sambor, „Pogoń” Lwów (amatorska) oraz „Don Bosko” Bóbrka.

Rozgrywki rozpoczęły się 3 września i potrwały do 15 października, a 22 października emocje sięgnęły zenitu, gdyż na boisku we Lwowie zmierzyły się dwie najlepsze drużyny: „Junak” Drohobycz oraz ‘Szansa” Strzelczyska. Mecz zakończył się zwycięstwem Junaka 3:0, który zdobył Puchar Konsula Generalnego.

Wyróżnienia

16 grudnia 2011 roku, na spotkaniu opłatkowym prezesów organizacji polskich obwodu lwowskiego Pan Konsul Generalny RP we Lwowie Jarosław Drozd wyróżnił Lwowski Klub Sportowy „Pogoń” Lwów dyplomem, jako najlepszą organizację obwodu lwowskiego w roku 2011.

Debiut w Premier Lidze Obwodowej

Rok 2012 rozpoczął się dla Pogoni od niespodziewanych zmian w lidze obwodowej. Cztery drużyny z najwyższej ligi lwowskiego obwodu (Premier Ligi Obwodowej – IV stopień rozgrywek piłkarskich na Ukrainie) zgłosiło upadłość z przyczyn finansowych. Lwowska Pogoń pomimo osiągnięcia siódmego miejsca w Wyższej Lidze Obwodu Lwowskiego (stopień rozgrywek piłkarskich na Ukrainie) zgłosiła się do Premier Ligi z uwagi na fakt, pozostałe drużyny na wyższych szczeblach tabeli ligowej nie wyraziły zainteresowania przejścia do najwyższej ligi obwodu.

W przygotowaniu do zbliżającego się sezonu w marcu 2012 roku Pogoń wyruszyła na dwutygodniowy obóz przygotowawczy do Gryfowa Śląskiego. W czasie zgrupowania zespół rozegrał dwa mecze kontrolne remisując z czwartoligową drużyną Karkonosze Jelenia Góra 2:2 i przegrywając z czwartoligowym Piastem Zawidów 0:1.

„Pogoń” zadebiutowała w lidze nie najlepiej. Kilka przegranych na starcie ligi opuściło klub na dół tabeli. 10 maja pierwszy trener drużyny podał się do dymisji. Zastąpił go tymczasowo trener juniorów Mikołaj Buczak. Po przerwie letniej pierwszym trenerem Pogoni został Konstanty Łemiszko, który wcześniej prowadził „Niwę” Tarnopol. Warto dodać, że stryjeczny Władysław Łemiszko był zawodnikiem przedwojennej Pogoni. Druga połowa sezonu udała się Pogoni lepiej. Piłkarze zdobywali punkty nawet z liderami tabeli. Sezon został zakończony na siódmym miejscu z dziesięciu w tabeli, co można uznać za dobry wynik dla debiutanta.

Pierwsza edycji gry filmowej 22 września 2012 r

W trakcie wrześniowego Przeglądu Współczesnych Filmów Polskich we Lwowie mogliśmy przekonać się, że „Pogoń” to nie tylko piłka nożna. Wśród imprez towarzyszących Przeglądowi „Pogoń” zorganizowała grę terenową „Śladami przedwojennych kin Lwowa”, w której uczestniczyło aż dziewięć grup. Uczestnicy mieli okazję lepiej poznać historię miasta, aktywnie spędzając czas. Była to kolejna z serii gier ulicznych, organizowanych przez sekcję kolarską LKS.

Wręczenie Zbigniewowi Kurtyczowi – honorowego członkostwa

W końcu września  2012 r. prezes Marek Horbań wraz z przedstawicielami klubu miał niezwykłą okazję spotkania z jednym z przedwojennych graczy juniorów „Pogoni” Lwów, panem Zbigniewem Kurtyczem, polskim artystą, wykonawcą piosenki „Cicha woda”. Członek składu juniorów, który w 1937 roku zdobył tytuł wicemistrza Polski, dziś ma 93 lata i jest prawdopodobnie ostatnim żyjącym przedwojennym Pogoniarzem. Pan Kurtycz został wyróżniony przez obecnego prezesa odznaką Członka Honorowego Klubu. Otrzymał również piłkę z podpisami obecnego składu seniorów oraz szalik „Pogoni”. Spotkanie to było okazją do rozmowy o tradycjach sportowych Lwowa, przedwojennej piłce oraz jej młodych kontynuatorach, którym pan Kurtycz „pobłogosławił ich działalność ” i życzył sukcesów sportowych.

Udział Pogonczyków w obradach XXII Światowego Polonijnego Sejmiku Olimpijskiego PKOI

Delegacja przedstawicieli Lwowskiego Klubu Sportowego „Pogoń” Lwów w składzie: prezes Marek Horbań, kierownik sekcji piłkarskiej: Czesław Zajdel i rzecznik prasowy Magda Arsenicz, wzięła udział w obradach XXIII Światowego Polonijnego Sejmiku Olimpijskiego PKOI, który odbywał się w Arłamowie w dniach 23-31 lipca 2015 roku. W sejmiku wzięli udział przedstawiciele polonijnych środowisk sportowych z wielu krajów, m.in. z USA, Kanady, Brazylii, Niemiec, Szwecji, Litwy, Ukrainy, Rosji i Kazachstanu. Organizatorzy zapewnili interesujące panele dyskusyjne i wystąpienia dyplomatów, urzędników i przedstawicieli środowisk pozarządowych zajmujących się ruchem olimpijskim i wspieraniem polskiego sportu na całym świecie. Udział w obradach sejmiku pozwolił delegacji Pogoni zaprezentować w krótkim wystąpieniu obecne położenie klubu, jego osiągnięcia i najważniejsze potrzeby. Dyskusje uczestników okazały się owocne i pomogły lepiej zrozumieć wzajemne oczekiwania. Poza udziałem w oficjalnych obradach przedstawiciele LKS wzięli udział w meczu towarzyskim piłki nożnej rozegranym pomiędzy gośćmi, a organizatorami. Członkowie delegacji wzięli też udział w Polonijnych Mistrzostwach Świata w Żeglarstwie na Jeziorze Solińskim w których zdobyli pierwsze miejsce! Przedstawiciele Pogoni otrzymali puchar, kolejny w klubowej gablotcie, jednak pierwszy w tej kategorii sportowej.

Początki sekcji turystycznej
Historia utworzenia kolejnej sekcji sięgają końca 2016 roku, gdy do Lwowa przybył nowy konsul Rafał Kocot. Przy spotkaniu z prezesem Markiem Horbaniem p. konsul zaproponował uaktywnienie miejscowego środowiska w poznawaniu własnego regionu poprzez szereg jednodniowych wypraw mających charakter turystyczno-historyczny. Podczas spotkania przyjęto pomysł złożenia wniosku o dofinansowanie projektu pod nazwą „Przedwojenne tradycje turystyczne – ścieżkami dawnego Głównego Szlaku Karpackiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego”. W ramach tego projektu młodzież polskiego pochodzenia ze Lwowa i Stanisławowa (przedstawicieli prężnie działającego Centrum Kultury polskiej i Dialogu Europejskiego) miała odbyć kilka wypraw w Karpaty Wschodnie oraz spływów kajakowych. Jednocześnie przyjęto decyzję aby te wyprawy były pilotowane przez fachowców z PTTK, którzy wramach wypraw organizowali także prelekcje dot. historii polskiej turystyki.
Otwarcie sezonu turystycznego
Projekt: „Przedwojenne tradycje turystyczne – ścieżkami dawnego Głównego Szlaku Karpackiego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego” zpstał zainaugurowany w dniach 1-3 czerwca 2017 r. przez Konsulat Generalny RP we Lwowie we współpracy z Pogonią Lwów oraz Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku. Patronat medialny tego przedsięwzięcia objął Kurier Galicyjski.
1 czerwca w Centrum Historii Miejskiej Europy Środkowo-Wschodniej we Lwowie odbyło się spotkanie z Jerzym Kapłonem, dyrektorem Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie, który wygłosił prelekcję „Zorganizowana turystyka polska w Galicji Wschodniej oraz na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej”. Podczas spotkania Jerzy Kapłoń opowiadał o zorganizowanej turystyce polskiej w Galicji Wschodniej i na Kresach Wschodnich II Rzeczpospolitej.

Dyrektor Centralnego Ośrodka Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie mówił również o współpracy ze stroną ukraińską. „Zaczęliśmy współpracę ze stroną ukraińską w 2006 roku. Przeszliśmy szlakami w Gorganach i Czarnohorze. Wspólnie z kolegami z Iwano-Frankiwska i Kałusza wyznakowaliśmy ponad 600 km szlaków według polskich systemów. Jest to przyjazne dla polskiego turysty, który może wędrować bezpiecznie na tych obszarach górskich. Planujemy przedłużenie istniejącego głównego szlaku beskidzkiego, który przed wojną ciągnął się aż do źródeł Czeremoszu i chcielibyśmy z kolegami z Ukrainy przedłużyć go ze strony polskiej, z Bieszczadów przez Gorgany i Czarnohorze – tam, gdzie kiedyś funkcjonował” – dodał gosć.

3 czerwca 2017 r. odbyło się górskie otwarcie sezonu turystycznego.  Ponad 70 osób – uczniów szkół 10 i 24 z polskim językiem nauczania, harcerzy, przewodników lwowskich, młodzieży skupionej wokół Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego w Iwano-Frankiwsku (d. Stanisławowie), uczestników „Warsztatów Rafajłowskich” Stowarzyszenia Res Carpathica uczestniczyło wejściu na Przełęcz Legionów – Rogodze Wielkie, gdzie ojciec Paweł Odój, proboszcz parafii św. Antoniego we Lwowie odprawił mszę świętą. Przewodnik górski dr D. Dyląg (autor powojennego polskiego przewodnika po Gorganach)  w siodle Przełęczy przedstawił zebranym genezę Drogi Legionów, po której szli uczestnicy wyjazdu oraz kontekst walk legionowych w Dolinie w Bystrzycy.

Pierwszy spływ kajakowy rzekami Stryj-Opór
W ramach kontynuacji projektu „Przedwojenne tradycje turystyczne w Karpatach Wschodnich”, ponad 50-osobowa grupa młodzieży ze Lwowa i Stanisławowa (obecnie Iwano-Frankiwsk) 9 lipca wzięła udział w spływie rzeką Stryj na odcinku Wyżne Synowódzko-Rozhurcze. Uczestnicy spływu pokonali wodną trasę o długości łącznie 15 km. Na zakończenie młodzież ze Lwowa i Stanisławowa częstowała się przy ognisku kiełbaskami z grilla oraz innymi smakołykami.

Polska strefa kibica we Lwowie pod patronatem Pogoni Lwów

We Lwowie fani reprezentacji Polski w piłce nożnej kibicowali biało-czerwonym w strefie kibica zorganizowanej przez LKS Pogoń Lwów i Konsulat Generalny RP we Lwowie.
W Funclubie przy ul. Dżerelnej 18, Polacy ze Lwowa, dzieci i juniorzy ze szkółki piłkarskiej Pogoni Lwów, polscy dyplomaci i pracownicy Konsulatu Generalnego RP we Lwowie z biało-czerwonymi flagami i szalikami kibicowali polskiej drużynie narodowej. Przed meczem i w przerwie przygotowano specjalną loterię dla kibiców, a także konkursy z nagrodami.

Wspierają nas

Współpraca

Kluby partnerskie